Nietrzymanie moczu, określane medycznie jako inkontynencja, to zaburzenie, które polega na niekontrolowanym i mimowolnym wydalaniu moczu z pęcherza moczowego. Osoby, które borykają się z tą dolegliwością, nie są w stanie powstrzymać wycieku moczu, co jest dla nich ogromnym utrudnieniem w normalnym funkcjonowaniu.Problem nietrzymania moczu dotyka miliony ludzi. Jak podaje gov.pl, szacowana liczba osób z tą dolegliwością na całym świecie wynosi około 423 miliony – 303 miliony kobiet i 121 milionów mężczyzn. W Polsce jest to ponad 2 mln osób zmagających się z nietrzymaniem moczu.
Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele kobiet w różnym wieku. Kwestia ta jest nie tylko uciążliwa, ale i przez większość uważana za wstydliwą. Z czego wynikają kłopoty z kontrolą nad pęcherzem moczowym i jak z nimi walczyć? Kiedy zgłosić się do lekarza i jak wyglądają ćwiczenia pomagające zapanować nad nietrzymaniem moczu?Nietrzymanie moczu to często nie tylko krępujący kłopot, ale także duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Niezależnie od wieku nie należy traktować go jako objaw, z którym trzeba nauczyć się żyć. Wręcz przeciwnie to odstępstwo od normy a zlokalizowanie jego przyczyny może przyczynić się do jej wyeliminowania. Odpowiednie leczenie oraz ćwiczenia są w stanie skutecznie pomóc uporać się z dysfunkcją któregoś z etapów procesu wycieku moczu.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest chorobą, na którą chorowało, choruje i będzie chorować wiele kobiet. Wśród nich są pojawiają się nawet przypadki zachorowania wśród nastolatek. Jednym z powodów rozwoju schorzenia, jest zbagatelizowanie jego pierwszych objawów, mogących wyglądać z pozoru przypominać objawy zwykłego przeziębienia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest chorobą wielu milionów Polaków. Chorują na nią przeważnie kobiety, a proces leczenia można przeprowadzić na wiele sposób. Jednak może przyjść taki moment w życiu chorego, że ani farmakologia, ani inne metody nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. Co wtedy pozostaje? Zabieg taśmą TOT. Wyjaśniamy, na czym polega. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą lekarzem Michałem Barwijukiem, ginekologiem plastycznym, specjalistą położnictwa i ginekologii, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic.